Halterin 'altın kızı' gözünü olimpiyatlara dikti

GAZİANTEP – FERİDE PELİN İNAL

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda halterde kadınlar 53 kiloda altın madalya kazanan Gaziantepli Bediha Tunadağı, beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle başladığı bu sporda yakaladığı başarıyı, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda şampiyonlukla taçlandırıp jübile yapmayı hedefliyor.

Haltere 20 yıl önce başlayan 31 yaşındaki Bediha, yıllardır ter döktüğü bu sporu, zirvede noktalamak istiyor.

Kariyerinde daha önce iki Avrupa şampiyonluğu, 1 Avrupa üçüncülüğü bulunan Bediha, son olarak Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda 53 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

Bediha, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ortaokulda, halterin ne olduğunu bilmeden, beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle bu spora başladığını belirterek, “Bir insanın spor dalını tercih ederken hedeflerini iyi belirlemesi lazım. Hedeflerimi koydum. Başarılarımdan dolayı çevremdekiler de benim kadar mutlu. 20 yıldır halter yapıyorum. Ailem her zaman destekçim oldu.” şeklinde konuştu.

Antrenör Doğan: Bediha kampta kalma rekoru kırdı

Kadın Halter Milli Takımı Antrenörü Mustafa Doğan, Bediha’nın haftanın 6 günü antrenman yaptığına dikkati çekerek, “Bu sene kampta kalma rekoru kırdı. Çok çalıştı. Antrenman yapmadan, kendinizi yormadan başarı ele edemezsiniz. Emeğinin de karşılığını aldı. 2020 Yaz Olimpiyatları’nda ondan madalya bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nevin Yanıt Baltacı'dan eski günlerine dönüş sinyali

MERSİN – Sezgin Pancar

Yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle aldığı 3 yıl spordan men cezasının bitmesinin ardından önce Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda sonra da 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda gümüş madalya elde eden milli atlet Nevin Yanıt Baltacı, eski günlerine dönüş sinyali verdi.

Sporu bırakmayı düşünürken kararından vazgeçen ve geçen sene Mersin’de kendi adını taşıyan komplekste düzenlenen Turkcell Süper Lig 1. kademe yarışlarında Fenerbahçe formasıyla 100 metre engellide birincilik elde eden, aynı yıl yine Mersin’de düzenlenen Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda da ikinci olarak gümüş madalya kazanan milli sprinter, eski günlerini hatırlattı.

Nevin Yanıt Baltacı, Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda da kadınlar 100 metre engellide elde ettiği 13.71’lik dereceyle gümüş madalyanın sahibi olarak, kendisine güvenenleri haksız çıkartmadı.

“Nevin Yanıt aslında öyle değilmiş’ denmesi için döndüm”

Mersin’de, antrenörü olmadan çalışmalarını sürdüren Nevin Yanıt Baltacı, yaşadığı zorlu süreci ve gelecek dönemdeki hedeflerini AA muhabirine anlattı.

Aldığı madalya ve yaptığı derecelerin kendisini motive ettiğini aktaran Nevin Yanıt Baltacı, genç sporculara örnek olmayı hedeflediğini de belirtti.

Milli sporcu, şöyle devam etti:

“Genç sporculara Nevin Yanıt olarak örnek olmak istiyorum. Ben başardıysam, onlar da başarabilir. Ben Türk’üm, onlar da beni görerek bir şeyler yapabilir. Yaşadığım olaylardan sonra, genç sporcularda nasıl bir şey bıraktım diye düşündüğümde, ‘Evet pistlere dönmeliyim’ diye karar verdim. ‘Nevin Yanıt öyle değil aslında’ demek için döndüm. Şu an yaptığım derecelerden, aldığım sonuçlardan dolayı mutluyum. Uzun süreden sonra madalya alabiliyorsam, bu da genç sporcular için ilham kaynağı olsun. Bunu çok istiyorum. Gelecekte onlara destek olacak kişiler bizleriz. Bunu en çok isteyenlerden biriyim. Onların zihinlerinde, Nevin ablalarının iyi bir örnek olmasını istediğim için pistlere dönmeye karar verdim.”

Babanın gözyaşları madalya getirdi

DÜZCE

Azerbaycan‘ın başkenti Bakü‘de 12-22 Mayıs’ta düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nda kata branşında altın madalya kazanan Dilara Bozan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’i makamında ziyaret etti.

Keleş, Bakü’de gerçekleştirilen organizasyonda Türkiye’ye kata branşında altın madalya kazandıran Düzce Belediye Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Dilara Bozan’ı makamında ağırladı.

Milli sporcunun katıldığı uluslararası turnuvalarda başarıdan başarıya koştuğunu ifade eden Keleş, “Bakü’deki İslami Dayanışma Oyunları’nda ülkemizi temsil eden Dilara Bozan altın madalya kazanarak göğsümüzü kabartmıştır. Kendisiyle gurur duyuyoruz, gerçekten çok muhteşem bir sporcu. Karatede hem ülkemizi hem de Düzce’yi başarıyla temsil ediyor. Başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.

Bir alanda elde edilen başarı kadar bunun sürekliliğinin de önemli olduğuna işaret eden Keleş, Dilara’nın aldığı madalya ve ödüllerle bunu da yakaladığını söyledi.

Baba ısrarıyla gelen başarı

Milli sporcu Dilara da verdiği destekten ötürü Mehmet Keleş’e teşekkür etti.

Karatede geldiği noktada babasının emeğinin büyük olduğunu anlatan Dilara Bozan, “Daha önce birçok kere karateyi bırakmak istedim. Bu düşünceyle babamla konuşunca koskoca adam karşımda ağladı, ‘O kadar emek verdim, bırakma.’ dedi. O günden sonra gerçekten benim talihim döndü.” ifadelerini kullandı. 

Milli yüzücüler madalya sayısını katladı

ANKARA

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, yüzmede hedef ve başarı çıtasını gözle görülür derecede yükseltmek için yeni yönetimle yola çıktıklarını belirtti.

Azerbaycan‘ın başkenti Bakü‘de düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nda, yüzme branşında bir önceki oyunlara göre iki kat fazla madalya kazanıldığına işaret eden Yalçın, şöyle devam etti:

“2013’te Endonezya’daki 3. İslami Dayanışma Oyunları’nda Türkiye, yüzmede 11’i altın 31 madalya kazanmıştı. Bakü’de ise sporcularımız 27 altın, 19 gümüş ve 14 bronz olmak üzere toplam 60 madalya elde etti. 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda önceki dönemin iki katı başarıya ulaşmamızda bizleri yalnız bırakmayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ile Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a şükranlarımızı sunarız. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyoruz. Almış olduğumuz başarılı sonuçları devam ettirebilmek adına yeni dönemde uluslararası arenada mücadele edebilecek, fiziksel ve mental olarak güçlü sporcular yetiştirebilmek için tüm yüzme camiasının faydalanabileceği şekilde kurullar oluşturulmuştur.”

Erkan Yalçın, yüzmede güzel haberlerin devam edeceğine inandığını vurgulayarak, “Bütün gayretimiz yeniden büyük Türkiye idealinin, 2023-2071 hedeflerini yüzme camiasının vizyonuna da taşımaktır. Bu minvalde Bakanlığımızla eş güdümlü yapmakta olduğumuz çalışmalar kısa sürede kurumsallaşmak adına meyvelerini vermeye başlayacaktır. Bu vizyonun ilk sonuçlarını Bakü’de gururla aldık ve milletimize armağan ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan milletimize de selam ve muhabbetlerimizi gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

4. İslami Dayanışma Oyunları'nda perde kapandı

BAKÜ

Azerbaycan‘ın başkenti Bakü’de düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları, Bakü Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilen görkemli kapanış töreniyle sona erdi.

Güney rüzgarı anlamına gelen “Gilavar” ismi verilen gösteriden oluşan tören, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, 4. İslami Dayanışma Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mihriban Aliyeva’nın katılımcıları selamlamasıyla başladı.

Azerbaycan Milli Marşı’nın okunması ve ülke bayrağının göndere çekilmesi ile devam eden törende, katılımcı ülkelerin bayrakları sporcular eşliğinde sahneye çıkarıldı. Türkiye bayrağını oyunlarda tenis dalında altın madalya kazanan Altuğ Çelikbilek taşıdı. Ardından oyunlarda yarışan tüm sporcuların geçidi gerçekleştirildi.

Atletlerin geçidi sırasında Türk ve Azerbaycanlı sporcuların coşkuyla alkışlanması dikkati çekti.

Havai fişek ve ağırlıklı olarak Azerbaycan kültürünün yansıtıldığı koreografi gösterilerinin ardından konuşma yapan Mihriban Aliyeva, tüm sporculara ve organizasyonda görev yapan gönüllülere teşekkür etti.

Aliyeva, oyunlarda birincilik kazanan Azerbaycan Milli Takımı’nı kutlayarak, “Asıl zafer, İslam dayanışmasında kazandığımız zaferdir. Gelin bu birliği koruyalım, dayanışmamızı güçlendirelim. Allah tüm Müslümanları korusun. 2021’de oyunlar İstanbul’da yapılacak. Türk kardeşlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Türk bayrağı göndere çekildi

Tören, 2021’de 5. İslami Dayanışma Oyunları ev sahipliği yapacak İstanbul’la ilgili videonun gösterilmesi ve İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu (ISSF) Genel Sekreteri Faysal el-Nasar’ın ISSF bayrağını, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden’e takdim etmesiyle devam etti. Ardından Türk bayrağı, havai fişek eşliğinde göndere çekildi ve İstiklal Marşı seslendirildi.

Tören ünlü Azerbaycanlı sanatçılar Semra Rahimli, Nigar Camal, Miri Yusif, Sabina Babayeva, Eldar ve Tünzale Ağayeva’nın konseriyle sürdü. 

Türkiye, oyunları 2. sırada tamamladı

12 Mayıs’ta start verilen oyunlarda 54 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu, atıcılık, atlama, atletizm-para atletizm, 3’e 3 basketbol, boks, artistik cimnastik, ritmik cimnastik, futbol, güreş, halter, hentbol, judo-görme engelli judo, karate, masa tenisi, sutopu, tekvando, tenis, voleybol, wushu, yüzme ve zurkhaneh branşlarında mücadele verdi.

Ev sahibi Azerbaycan, 75 altın, 50 gümüş ve 37 bronz olmak üzere toplam 162 madalya elde ederek oyunları birinci tamamladı.

Oyunlara 336 sporcu ile katılan Türkiye, 71 altın, 67 gümüş ve 57 bronz olmak üzere toplam 195 madalya ile ikinci sırada yer aldı.

İran ise 39 altın, 26 gümüş ve 33 bronz olmak üzere 98 madalya ile üçüncü oldu.

Muhabir: Ruslan Rehimov

Türkiye 4. İslami Dayanışma Oyunları'nı 2. sırada tamamladı

İSTANBUL

4. İslami Dayanışma Oyunları‘nda son günün ardından Türkiye, 71 altın, 67 gümüş ve 57 bronz olmak üzere toplam 195 madalya ile ikinci sırada yer aldı.

Başkent Bakü’de yapılan son gün mücadelelerinin ardından 75 altın, 50 gümüş ve 37 bronz olmak üzere toplam 162 madalya elde eden ev sahibi Azerbaycan, birinci sıradaki yerini korudu.

Muhabir: Yunus Kaymaz

4. İslami Dayanışma Oyunlarında 2'şer altın ve gümüş madalya

BAKÜ

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nın son gününde Türkiye, teniste ikişer altın ve gümüş madalya elde etti. 

Bakü Tenis Akademisi’nde yapılan müsabakalarda, kadın ve erkek tekler finalinde 4 Türk sporcu karşı karşıya geldi.

Kadınlarda Ayla Aksu 6-3 ve 6-2’lik setlerle Berfu Cengiz’i 2-0 mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu. Berfu ise gümüş madalya kazandı.

Erkeklerde ise Altuğ Çelikbilek, 6-4’lük iki setle Anıl Yüksel’i 2-0 yenerek altın madalya elde etti. Anıl ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Milli tenisçi Altuğ Çelikbilek (solda), takım arkadaşı Anıl Yüksel'i 2-0 yenerek altın madalyanın, Anıl ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Maçlardan sonra AA muhabirine açıklamada bulunan altın madalyanın sahibi Altuğ Çelikbilek, “Çok mutluyum. Bu 13 günlük sürede alınacak tüm madalyaları kazandık. Takımla başladık, çiftlerle devam ettik ve sonunda teklerde de madalyaları topladık. Bugün ben kazandım ama aslında hepimiz kazandık.” diye konuştu.

İslami Dayanışma Oyunları’nın olimpiyatlardan sonra en iyi organizasyon olduğunu vurgulayan milli tenisçi, “Özellikle Azerbaycan’daki organizasyon çok iyiydi. Konaklama, kort, yemek ve tesisler çok güzeldi. 4 sene önce Endonezya’daki İslami Dayanışma Oyunları’nda da oynadım. Orada bu seviyede değildim. Yine de 2 bronz almıştım. Burada da 3 altın madalya kazandım.” ifadelerini kullandı.

Teklerde gümüş madalyanın sahibi olan Anıl Yüksel ise “Öncelikle arkadaşım Altuğ Çelikbilek’i tebrik ediyorum. Organizasyon çok güzel geçti. İslami Dayanışma Oyunları’nda ilk defa oynuyorum. Sonuçta milli formayı giymek çok güzel, bu yüzden gayet mutluyum. Antrenörlerimize, emeği geçen buradaki herkese çok teşekkür ediyorum. Herkes çok iyi davrandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Müsabakaların sona erdiği tenis branşında Türkiye tüm altın madalyaları kazandı. Milli sporcular, takım ve çiftlerde ikişer altın, teklerde ikişer altın ve gümüş olmak üzere 8 madalyayla oyunları tamamladı.

'Kapanışın İstiklal Marşı'yla olması beni çok onurlandırdı'

BAKÜ – RUSLAN REHİMOV

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları güreş müsabakalarında 75 kiloda altın madalya kazanan Yasemin Adar, güreş müsabakalarının kapanışının İstiklal Marşı’yla olmasının kendisini çok onurlandırdığını söyledi. 

Kadın güreş müsabakalarında Türkiye’ye tek altın madalyayı kazandıran milli sporcu Yasemin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeş ülke Azerbaycan’ın çok güzel bir organizasyona imza attığını belirtti.

Organizasyonu her yönüyle beğendiklerini ifade eden Yasemin, “Altın madalya kazandım ve kapanışı İstiklal Marşı ile yaptım. Müsabaka bittiğinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla koştum. Bu benim için çok gurur verici bir şeydi. Kapanışın İstiklal Marşı’yla olması beni çok onurlandırdı.” dedi.

İslami Dayanışma Oyunları’nın Müslüman ülkelere sağladığı katkılardan da bahseden Yasemin, “Oyunlar birlik ve beraberlik sağlayacaktır. Biz İslam ülkeleri olarak bir araya gelerek çok iyi şeyler başarabileceğimize inanıyoruz. İnşallah bu birlik İstanbul’da 2021’de yapılacak oyunlarda da devam eder.” ifadelerini kullandı. 

“Kadın güreşi kendini aştı”

Azerbaycanlıların çok sıcakkanlı olduklarını ve kültürlerinin Türk kültüründen bir farkının bulunmadığını söyleyen Yasemin, “İlk önce Paris’te yapılacak büyükler Dünya Şampiyonası, ardından da 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya ile bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşımızı dinletmek istiyorum.” dedi.

Yasemin, Türk güreşi ile ilgili son durumu da, “Türk kadın güreşinde büyük bir gelişme yaşanıyor. 2016 Olimpiyatları’na 5 sporcu ile katıldık. Bu çok önemli bir başarıydı. Kadın güreşi kendini aştı. Ağır sıklette bir numarayız diyebilirim.” şeklinde değerlendirdi. 

İslami Dayanışma Oyunları'nın 9. gününde 8 madalya

BAKÜ

Azerbaycan‘da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nın 9. gününde Türkiye, kadınlar güreşte bir altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya elde etti. 

Başkent Bakü’deki Haydar Aliyev Arena’da yapılan güreş müsabakalarında, kadınlar 48, 53, 55, 58, 60, 63, 69 ve 75 kiloda madalyalar dağıtıldı. 48, 53, 55, 58, 60 ve 75 kiloda katılımın az olmasından dolayı Nordik sistemi uygulandı.

75 kiloda mindere çıkan Yasemin Adar, Kazak, Kırgız ve Mısırlı rakiplerinden sonra son maçında da Azerbaycanlı Sabira Aliyeva’yı mağlup ederek altın madalya kazandı.

48 kiloda Evin Demirhan, 53 kiloda Burcu Kebiç, 60 kiloda ise Gamze Nur Adakan, gümüş madalyanın sahibi oldu.

63 kiloda Hafize Şahin, Fildişi Sahili ve Kazakistan’dan rakiplerini mağlup ederek finale çıktı. Hafize, finalde Nijeryalı Blessing Oborududu’ya yenilince gümüş madalyada kaldı.

69 kiloda Buse Tosun, ilk maçında Fildişi Sahili’nden Ami Yuoin’i yendi ancak yarı finalde Azerbaycanlı Elis Monolova’ya mağlup oldu. Buse, Kamerunlu Blandine Metala Epanga’ya karşı çıktığı müsabakayı kazanarak bronz madalya elde etti.

55 kiloda Bediha Gün ve 58 kiloda Derya Bayhan da bronz madalya aldı.

Muhabir: Ruslan Rehimov

Türkiye İslami Dayanışma Oyunları'nda 2. sırada

ANKARA

4. İslami Dayanışma Oyunları’nda 9. günün ardından Türkiye, 68 altın, 63 gümüş ve 54 bronz madalyayla ikinci sırada yer aldı. 

Başkent Bakü’de yapılan 9. gün yarışmaları sonunda 75 altın, 46 gümüş ve 33 bronz olmak üzere 154 madalya elde eden ev sahibi Azerbaycan, ilk sıradaki yerini korudu.

Oyunlarda 9. günün sonunda madalya tablosunda ilk 5 şöyle:

1- Azerbaycan

2-Türkiye

3-İran

4- Özbekistan

5-Bahreyn

Muhabir: Hüseyin Burak Demirer