Atlı okçular finali Ankara'da yapacak

ANKARA

Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası Finalleri, hafta sonu Ankara’da yapılacak.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, şampiyonanın 4 etabı daha önce Balıkesir, Malatya, Denizli ve Nevşehir’de gerçekleştirildi.

Türkiye Şampiyonası Finalleri’nde, diğer etaplarda en iyi puanları elde eden 30 sporcu, 16-17 Eylül’de Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yarışacak.

Final müsabakalarında oklar, “Memlük” ve “Kabak” parkurlarında atılacak.

Muhabir: Ömer Hakan Kibar

Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası finalleri başladı

DENİZLİ

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen Atlı Okçuluk Türkiye Şampiyonası yarı final A Grubu müsabakaları, Denizli‘de başladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Spor Oyunları Kompleksi’nde düzenlenen yarı final müsabakalarına, Ankara, Eskişehir, İstanbul, Bursa, İzmir, Uşak, Denizli ve Balıkesir’den 40 kulüpten sporcuların katıldığı belirtildi.

Denizli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, atlı okçulukta yarı final yarışmalarının yapıldığını vurgulayarak, “38 sipahi var, hedeflere okla isabet ettirmeye çalışıyorlar. Puanlama usulü ile buradan çıkacak takımlar, Türkiye Şampiyonası’nda finallerde yarışacaklar. Vatandaşlarımızın geleneksel sporlara ilgisi büyük. Geçmişimiz at sırtında geçti, uzun yıllar bozkırda. Hem bu gelenekleri yaşatma hem de bir spor etkinliği olarak bunları önemsiyoruz.” diye konuştu.

Finalin de Denizli’de olmasını dileyen İbanoğlu, “Böyle bir tesis başka bir yerde yok. Final burada olursa yine en iyi şekilde ev sahipliği yaparız.” diye konuştu.

Müsabakalar, yarın yapılacak Türk stili yarışmalarla sona erecek.

Yarışmaları izleyen AK Parti Denizli Milletvekili Cahit Özkan, verilen arada at binerek, okla hedefe deneme atışı yaptı.

Muhabir: Mustafa Dermencioğlu

Atlı okçuluğu yaşatmak için çiftlik kurdular

ESKİŞEHİR – SİNAN BALCIKOCA

Eskişehir’de 2 yıl önce bir araya gelen okçuluk gönüllülerince oluşturulan Sultan Okçuluk Ata Sporları Derneği, kurduğu çiftlikte atlı okçular yetiştiriyor.

Ülke genelinde festival, açılış, yarışma ve okullarda gösteriler yaparak geleneksel okçuluğu anlatan grup üyeleri, yarıştan emekliye ayrılan atlarla 6 ay önce kurdukları çiftlikte atlı okçuluk eğitimi de veriyor.

Kullandıkları ekipmanları kendileri yapıyor

Kullandıkları tüm ekipmanları aslına uygun olarak kendileri imal eden üyeler, bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak için emek sarf ediyor.

Dernek Başkanı Cüneyt Buzlu, Türklerde “hakimiyet sembolü” olarak bilinen okun, Türk tarihinde büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

Unutulmaya yüz tutan bu sporu yaşatmak için çalıştıklarını anlatan Buzlu, ”Bu işe önce okla başladık, arkasından atları aldık ve çiftliğimizi kurduk. Şu an 6 Arap atımız var. 50 aktif üyemizle bu kültürü gelecek kuşaklara aktarmak için çalışıyoruz.” dedi.